انعکاس – نایب قهرمانی ایران در کشتی آزاد جهان


در رده بندی تیمی آمریکا با 198 امتیاز قهرمان شد و تیم ایران با 150 امتیاز در جایگاه دوم قرار گرفت. تیم ژاپن نیز با 70 امتیاز سوم شد.

نتایج کشتی گیران کشورمان و رده بندی انفرادی و تیمی این رقابت ها به شرح زیر است:

علیرضا سرلک در وزن 57 کیلوگرم در دور نخست مقابل وان هوژو از چین با نتیجه 6 بر 2 شکست خورد و نماینده کشورمان شد که این کشتی گیر در مرحله نیمه نهایی مغلوب گیلمان از آمریکا شد. این کشور از رقابت ها کنار رفت.

در وزن 61 کیلوگرم رضا اطری در دور نخست با نتیجه 11 بر 1 بصیرعلی لی از مقدونیه را شکست داد. وی در دور بعد اسلام بازرگانوف از آذربایجان را با نتیجه 4 بر صفر شکست داد و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت. وی در این مرحله گئورگی وانگلوف از بلغارستان را با نتیجه 6 بر 3 شکست داد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. آتاری در این مرحله با نتیجه 5 بر 3 از سد نارانخو نارمنداخ از مغولستان گذشت و به فینال راه یافت. وی در این دیدار مقابل ری هیگوچی دارنده مدال نقره المپیک از ژاپن شکست خورد و به مدال نقره دست یافت.

در وزن 65 کیلوگرم رحمان عموزاد خلیلی در دور نخست با نتیجه 8 بر یک جون سوک یون از کره جنوبی را شکست داد. وی در دور بعد اسماعیل موزوکایف دارنده مدال برنز جهان از مجارستان را با نتیجه 6 بر صفر شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این مرحله عادل اوسپانوف از قزاقستان را با نتیجه 13 بر 2 شکست داد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. در این مرحله عموزاد خلیلی قهرمان جهان و دارنده مدال نقره و برنز المپیک، حاجی علی اف آذربایجانی را با نتیجه 9 بر 2 شکست داد و به فینال راه یافت. وی در این دیدار جان دیاکومیهالیس از آمریکا را با نتیجه 13 بر 5 شکست داد و صاحب مدال طلا شد.

امیرمحمد یزدانی وزن 70 کیلوگرم به دلیل نرسیدن به حداکثر وزن از دور رقابت ها کنار رفت.

در وزن 74 کیلوگرم یونس امامی که در دور اول استراحت کرده بود در دور بعد انریکه پرز کاستیلانوس از گواتمالا را با نتیجه 10 بر صفر شکست داد. وی در دور بعد آرمان آندروسی از استونی را با نتیجه 10 بر صفر شکست داد و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت. وی در این مرحله توران بایراموف از آذربایجان را با نتیجه 8 بر 4 شکست داد و به نیمه نهایی راه یافت. امامی در این مرحله در دیداری نزدیک مقابل کایل داک قهرمان جهان و دارنده مدال برنز المپیک از آمریکا با نتیجه ۲ بر ۲ مغلوب شد و راهی بازی رده بندی شد. وی در این دیدار با برتری 6 بر صفر ساگار جاگلان از هند به مدال برنز دست یافت.

در وزن 79 کیلوگرم محمد نخودی در دور نخست در دیدار نفس گیر پیروز شد و یعقوب شیخ جمال کشتی گیر رومانیایی-روسی را با نتیجه 7 بر 6 شکست داد. وی در دور بعد دولگون آلتانزول از مغولستان را با نتیجه 10 بر صفر شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این مرحله بکزاد عبدالرحمن اف دارنده مدال برنز المپیک و جهان از ازبکستان را با نتیجه 10 بر 5 شکست داد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. نخودی در این مرحله با نتیجه 5 بر 4 از سد واسیل میخائیلوف از اوکراین گذشت تا به فینال راه یابد. وی در این دیدار مقابل جردن باروز قهرمان المپیک و جهان از آمریکا با نتیجه 4 بر 2 شکست خورد و به مدال نقره دست یافت.

در وزن 86 کیلوگرم حسن یزدانی پس از استراحت در دور نخست در دور دوم با نتیجه 10 بر صفر ایوان ایچیزلی از مولداوی را شکست داد. او در دور سوم و یک چهارم نهایی سباستین جزیرزنسکی لهستانی را ۱۱ بر صفر شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. یزدانی در این مرحله با شکست بوریس ماکویف دارنده مدال نقره جهان از اسلواکیایی با نتیجه 10 بر صفر به فینال راه یافت. وی در دیدار پایانی با نتیجه ۷ بر یک مغلوب دیوید تیلور آمریکایی قهرمان المپیک و جهان شد و به مدال نقره دست یافت.

کامران قاسم پور در وزن 92 کیلوگرم پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 10 بر صفر از سد عدلان ویسخانوف از فرانسه گذشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این مرحله احمد باتایف از بلغارستان را با نتیجه 7 بر 2 شکست داد و به نیمه نهایی راه یافت. وی در این مرحله 5 بر صفر میریانی میسورادزه از گرجستان را شکست داد و راهی فینال شد. در این دیدار قاسم پور با برتری 2 بر صفر قهرمان جهان، جی دان کاکس از آمریکا به مدال طلا دست یافت.

در وزن 97 کیلوگرم محمدحسین محمدیان پس از استراحت در دور نخست در دور دوم با نتیجه 10 بر صفر ساموئل شرر از سوئیس را شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این مرحله مقامد زاخاریف از اوکراین را با نتیجه 8 بر 5 شکست داد و به نیمه نهایی راه یافت. محمدیان در مرحله نیمه نهایی با نتیجه 4 بر یک مغلوب کایل اسنایدر قهرمان المپیک و جهان از آمریکا شد و راهی دیدار رده بندی شد. در این دیدار ماگومدخان آذربایجان با ضربه فنی 6 بر 4 مغلوب ماگومدوف شد و پنجم شد.

امیرحسین زارع در وزن 125 کیلوگرم پس از استراحت در دور اول با برتری 3 بر صفر شی وی دنگ دارنده مدال های نقره و برنز جهان از چین در دور دوم به پیروزی رسید. وی در دور سوم و مرحله یک چهارم نهایی الکساندر خوتسیانفسکی دارنده مدال برنز جهان از اوکراین را با نتیجه 10 بر صفر شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. زارع در این دیدار با شکست ۴ بر ۲ طاها آکگل قهرمان جهان و المپیک از ترکیه راهی دیدار رده بندی شد. وی در این دیدار با برتری ۸ بر صفر آمارور دسی از کانادا به مدال برنز دست یافت.

57 کیلوگرم: 1- زلیم خان آباکاروف (آلبانی) 2- توماس گیلمن (آمریکا) 3- زنابازار زنده بود (مغولستان) و استوان میشیچ (صربستان) … 23- علیرضا سرلک (ایران)

61 کیلوگرم: 1- ری هیگوچی (ژاپن) 2- رضا آتاری (ایران) 3- آرسن هاروتونیان (ارمنستان) و نارانخو نارمانداخ (مغولستان)

65 کیلوگرم: 1- رحمان عموزاد خلیلی (ایران) 2- جان دیاکومیهالیس (ایران) 3- اسماعیل موزوکایف (مجارستان) و باجرانگ (هند)

70 کیلوگرم: 1- تایشی ناریکانی (ژاپن) 2- زین رادرفورد (آمریکا) 3- آرنازار آکمتالیف (قرقیزستان) و زورابی یاکوبیشویلی (گرجستان)

74 کیلوگرم: 1- کایل داک (آمریکا) 2- تیموراز سالکازانوف (اسلواکی) 3- یونس امامی (ایران) و فرانک چامیزوه (ایتالیا)

79 کیلوگرم: 1- جردن باروز (آمریکا) 2- محمد نخودی (ایران) 3- ارسلان بوداجاپوف (قرقیزستان) و واسیل میخائیلوف (اوکراین)

86 کیلوگرم: 1- دیوید تیلور (آمریکا) 2- حسن یزدانی (ایران) 3- بوریس ماکویف (اسلواکی) و عظمت دولتبایکف (قزاقستان)

92 کیلوگرم: 1- کامران قاسم پور (ایران) 2- جی دن کاکس (آمریکا) 3- عثمان نورماگومدوف (آذربایجان) و میریانی میسورادزه (گرجستان)

97 کیلوگرم: 1- کایل اسنایدر (آمریکا) 2- باتیربیک تساکلوف (اسلواکی) 3- ماگومدخان ماگومدوف (آذربایجان) و گیوی ماچاراشویلی (گرجستان) 5- محمدحسین محمدیان (ایران)

125 کیلوگرم: 1- طاها آکگول (ترکیه) 2- لخاگوگرل منختور (مغولستان) 3- امیرحسین زارع (ایران) و گنو پترایشویلی (گرجستان)

رده بندی تیمی: 1- آمریکا 198 امتیاز 2- ایران 150 امتیاز 3- ژاپن 70 امتیاز 4- مغولستان 65 امتیاز 5- گرجستان 65 امتیاز 6- اسلواکی 55 امتیاز 7- ترکیه 47 امتیاز 8- بلغارستان 42 امتیاز 9- آذربایجان 40 امتیاز 10 – هند 37 امتیاز